  • STU40N2LH5
STU40N2LH5
advertisement
Manufacturer No:
STU40N2LH5
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STU40N2LH5
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
STU40N2LH5
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 12.4m Ω @ 20A, 10V ±22V 700pF @ 20V 6.3nC @ 5V 25V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 1368
Step5Bar-code shipping tag
STU40N2LH5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    STU40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    35W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    4.8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    12.4m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    700pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    6.3nC @ 5V
  • Rise Time
    13.6ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    25V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±22V
  • Fall Time (Typ)
    3.5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    17.6 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    22V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0161Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    160A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    25V