  • STW45NM50FD
STW45NM50FD
advertisement
Manufacturer No:
STW45NM50FD
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STW45NM50FD
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STW45NM50FD
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 100m Ω @ 22.5A, 10V ±30V 3600pF @ 25V 120nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
STW45NM50FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    9.071847g
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FDmesh™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    45A
  • Base Part Number
    STW45N
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    417W
  • Turn On Delay Time
    26.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 22.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    45A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    120nC @ 10V
  • Rise Time
    107.5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    87.7 ns
  • Turn-Off Delay Time
    21.6 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    45A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Height
    20.15mm
  • Length
    15.75mm
  • Width
    5.15mm