  • SUD50N04-16P-E3
SUD50N04-16P-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUD50N04-16P-E3
HK JDW NO:
880-SUD50N04-16P-E3
Datasheet:
SUD50N04-16P-E3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 16m Ω @ 15A, 10V ±16V 1655pF @ 20V 60nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 2044
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SUD50N04-16P-E3
    1.437803g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    3.1W Ta 35.7W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    3.1W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1655pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.8A Ta 20A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Rise Time
    120ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    36 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9.8A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    50A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    20 mJ
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm