  • SV01L103AEA11T00
SV01L103AEA11T00
advertisement
Manufacturer No:
SV01L103AEA11T00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-SV01L103AEA11T00
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
SV01L103AEA11T00
Purchasing and Inquiry
SV01L103AEA11T00 Overview
In order to prevent damage to the linear position measuring sensors, the devices are placed into 3-SIP Module packages. A Bulk package is used to package this electronic component. The linear position measurement sensors can resist the passage of 10kOhm currents.
SV01L103AEA11T00 Features
Operating Temperature: -40°C~85°C
SV01 Series
Mount: Through Hole
Package / Case: 3-SIP Module
Mounting Type: Through Hole
Resistance Tolerance: ±30%
SV01L103AEA11T00 Applications
  • Dishwasher control systems
  • Absolute Rotary Position Sensor
  • Materials testing machines
  • Medical robots and fitness equipment
  • Volume control on audio equipment
  • Linear movement measurement,
  • Space restricted installations
  • Gear selector
  • Throttle valve position, etc.
  • Ride Height Position Sensor
Step5Bar-code shipping tag
SV01L103AEA11T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Weight
    380mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SV01
  • Tolerance
    30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Power Rating
    300mW
  • Technology
    Resistive
  • Depth
    12.7mm
  • Military Standard
    Not
  • Output
    Analog Voltage
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Actuator Type
    Hole for Shaft
  • Number of Turns
    1
  • Linearity
    ±2%
  • Resistance Tolerance
    ±30%
  • For Measuring
    Rotary Position
  • Rotation Angle - Electrical, Mechanical
    0° ~ 333.3°, Continuous
  • Height
    2.9mm
  • Length
    11mm