  • SV6012N1RP
SV6012N1RP
advertisement
Manufacturer No:
SV6012N1RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SV6012N1RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
SCR 12A 600V HI TEMP TO263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SV6012N1RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2Pak)
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    SV
  • Voltage - Off State
    600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    100A, 120A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    6 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    22 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12 A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    7.6 A
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6 V