  • SWS300A28
SWS300A28
advertisement
Manufacturer No:
SWS300A28
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-SWS300A28
Package:
Datasheet:
SWS300A28
Description:
Quantity:
In Stock : 9018
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SWS300A28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    1.299996kg
  • Operating Temperature
    -20°C~74°C With Derating
  • Series
    SWS300A (300W)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    7.80Lx2.05W x 4.01 H 198.1mmx52.1mmx101.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    300W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Depth
    150mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    11A
  • Max Current Rating
    3.6A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    11A
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Current - Output 1
    13A
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.05303Vrms
  • Height
    101.854mm