  • SWS60048
SWS60048
advertisement
Manufacturer No:
SWS60048
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-SWS60048
Package:
Datasheet:
SWS60048
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Step5Bar-code shipping tag
SWS60048
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SWS60048.
    Select All
  • Published
    2005
  • Series
    SWS600 (600W)
  • Size / Dimension
    7.48Lx3.62W x 4.72 H 190.0mmx91.9mmx119.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    600W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    13A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.08484Vrms
  • Height
    92mm
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~74°C With Derating