  • SWT40-525
SWT40-525
advertisement
Manufacturer No:
SWT40-525
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-SWT40-525
Package:
Datasheet:
SWT40-525
Description:
Quantity:
In Stock : 1463
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SWT40-525
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    SWT (40W)
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.40 H 127.0mmx76.2mmx35.6mm
  • Feature
    DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    40W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Number of Outputs
    3
  • Approval Agency
    CE, cUR, UR
  • Efficiency
    70%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    3A 2A 300mA
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Total Power Output-Max
    40.5W
  • Voltage - Output 3
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.04242Vrms
  • Length
    127mm
  • Width
    76.2mm