  • SXR471M035ST
SXR471M035ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR471M035ST
HK JDW NO:
192-SXR471M035ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SXR471M035ST
Description:
SXR 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 575mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR471M035ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SXR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    575mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    575mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.15A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    30mm