  • SY100ELT20VZG
SY100ELT20VZG
advertisement
Manufacturer No:
SY100ELT20VZG
HK JDW NO:
536-SY100ELT20VZG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY100ELT20VZG
Description:
Surface Mount 8 pinsTube Voltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Obsolete 16 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
SY100ELT20VZG Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is embedded.Packaged as Tube.The output it is configured with uses Differential.There is Mixed Signal translator type for this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.Level translators has the Channel type Unidirectional.A temperature of -40°C~85°C TA is used for operation.The superior flexibility of the system is achieved through its use of 1 circuits.A base part number 100ELT20 indicates the related parts.The device is part of the 100ELT series.8 pins are used in its design.Supports a voltage of 5.5V as its maximum supply voltage.A minimal voltage of 2.97V is needed to operate it.The mount method is Surface Mount.There are 1 channels.With an output current of 50mA, it offers maximum design flexibility.Level translators is recommended to operate at a temperature higher than -40°C.Level translators is recommended that the operating temperature not exceed 85°C.
SY100ELT20VZG Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
100ELT series
8 pins
SY100ELT20VZG Applications
  • Infotainment Head Unit
  • Wearable Health and Fitness Devices
  • I2C / SMBus
  • Smartphone
  • Available in Military (-55°C to 125°C)
  • Products With Many I
  • PMBus
  • Personal computers
  • Product Traceability
  • Telecom
Step5Bar-code shipping tag
SY100ELT20VZG
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    100ELT
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    100ELT20
  • Output Type
    Differential
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Output Current
    50mA
  • Propagation Delay
    600 ps
  • Turn On Delay Time
    600 ps
  • Logic Function
    Translator
  • Number of Inputs
  • High Level Output Current
    -50mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    50mA
  • Output Signal
    PECL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Signal
    TTL
  • Channels per Circuit
  • Height
    1.48mm
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm