  • SZBZX84C15LT1G
SZBZX84C15LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C15LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZBZX84C15LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C15LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C15LT1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 10.5V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
SZBZX84C15LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C15LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C15LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C15LT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C15
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    6.12%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm