  • SZBZX84C20ET1G
SZBZX84C20ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C20ET1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C20ET1G
Datasheet:
SZBZX84C20ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C20ET1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 14V.During reverse leakage, the maximum current reaches 50nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
SZBZX84C20ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C20ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C20ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C20ET1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C20
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm