  • SZBZX84C4V3LT1G
SZBZX84C4V3LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C4V3LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C4V3LT1G
Datasheet:
SZBZX84C4V3LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C4V3LT1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 1V.Voltage (Tol) is limited to 6.98%.During reverse leakage, the maximum current reaches 3μA.This device should be operated with a 5mA working test voltage.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZBZX84C4V3LT1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZBZX84C4V3LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C4V3LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C4V3LT1G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±7%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C4V3
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.98%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    7%