  • SZESD9X12ST5G
SZESD9X12ST5G
advertisement
Manufacturer No:
SZESD9X12ST5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZESD9X12ST5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
SZESD9X12ST5G
Description:
ESD Suppressor TVS 30kV 2-Pin SOD-923 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZESD9X12ST5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    5.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    140W
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Breakdown Voltage
    13.5V
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1MHz
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.9A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    23.7V