  • SZMM3Z6V8ST1G
SZMM3Z6V8ST1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z6V8ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM3Z6V8ST1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SZMM3Z6V8ST1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z6V8ST1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 4V.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 2μA.
SZMM3Z6V8ST1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
SZMM3Z6V8ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z6V8ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z6V8ST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    900μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm