  • SZMM5Z4V7ST5G
SZMM5Z4V7ST5G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z4V7ST5G
HK JDW NO:
598-SZMM5Z4V7ST5G
Datasheet:
SZMM5Z4V7ST5G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z4V7ST5G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 2V.A reverse leakage current that reaches 3μA is the maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMM5Z4V7ST5G Features
reverse leakage current of 3μA @ 2V
3μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
SZMM5Z4V7ST5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z4V7ST5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z4V7ST5G
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    MM5Z4V7
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Height
    500μm
  • Length
    1.3mm