  • SZMM5Z8V2ST1G
SZMM5Z8V2ST1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z8V2ST1G
HK JDW NO:
598-SZMM5Z8V2ST1G
Datasheet:
SZMM5Z8V2ST1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z8V2ST1G Overview
A reverse leakage current of 700nA @ 5V is required to supply this electrical device.Reverse leakage current reaches 700nA at its maximum.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
SZMM5Z8V2ST1G Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 700nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMM5Z8V2ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z8V2ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z8V2ST1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    MM5Z8V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    700nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Working Test Current
    5mA