  • SZMMSZ2V7ET1G
SZMMSZ2V7ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ2V7ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMMSZ2V7ET1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
SZMMSZ2V7ET1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ2V7ET1G Overview
A reverse leakage current of 20μA @ 1V is required to supply this electrical device.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 20μA is observed.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMMSZ2V7ET1G Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ2V7ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ2V7ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ2V7ET1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MMSZ2V7
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%