  • SZMMSZ5250BT1G
SZMMSZ5250BT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ5250BT1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ5250BT1G
Datasheet:
SZMMSZ5250BT1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ5250BT1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 15V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMMSZ5250BT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
SZMMSZ5250BT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ5250BT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ5250BT1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ5250B
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.84mm
  • Width
    1.8mm