  • SZMMSZ7V5T1G
SZMMSZ7V5T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ7V5T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMMSZ7V5T1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
SZMMSZ7V5T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ7V5T1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 5V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.This device should be operated with a 5mA working test voltage.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
SZMMSZ7V5T1G Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ7V5T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ7V5T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ7V5T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MMSZ7V5
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%