  • T110D107M020AS
T110D107M020AS
advertisement
Manufacturer No:
T110D107M020AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T110D107M020AS
Package:
Axial
Datasheet:
T110D107M020AS
Purchasing and Inquiry
T110D107M020AS Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 600mOhm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 10μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T110D107M020AS Features
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T110D107M020AS Applications
There are a lot of KEMET T110D107M020AS applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • General purpose
  • Computer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T110D107M020AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T110
  • Size / Dimension
    0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    Tray
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Leakage Current
    10μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Diameter
    8.6mm
  • Length
    19.96mm