  • T1220N22TOFVTXPSA1
T1220N22TOFVTXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T1220N22TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T1220N22TOFVTXPSA1
Package:
DO-200AC, K-PUK
Description:
SCR MODULE 2800V 2625A DO200AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T1220N22TOFVTXPSA1
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AC, K-PUK
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-XXDB-X3
  • Number of Elements
    1
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    2.8kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    2625A
  • Structure
    Single
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    2200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1220A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    2200V