  • T140D337K010AT
T140D337K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T140D337K010AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T140D337K010AT
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
330μF 10% 125°C-Max 0°C-Min 500mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Metal
Step5Bar-code shipping tag
T140D337K010AT
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    16μA
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.05mm