  • T18D108K075EZSS
T18D108K075EZSS
advertisement
Manufacturer No:
T18D108K075EZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T18D108K075EZSS
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T18D108K075EZSS
Purchasing and Inquiry
T18D108K075EZSS Overview
The capacitor's ripple current is set to 3.5A.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current at 20μA.
T18D108K075EZSS Features
3.5A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 20μA in this capacitor
T18D108K075EZSS Applications
There are a lot of Vishay Sprague T18D108K075EZSS applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T18D108K075EZSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Weight
    17.699996g
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T18
  • Size / Dimension
    0.375Diax1.062L 9.52mmx26.97mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    20μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Diameter
    9.9mm