  • T212B475K050CS
T212B475K050CS
advertisement
Manufacturer No:
T212B475K050CS
HK JDW NO:
417-T212B475K050CS
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination Polar Tantalum Cut Tape Metal
Step5Bar-code shipping tag
T212B475K050CS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    1.7μA
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    11.13mm