  • T252B396K015PS
T252B396K015PS
advertisement
Manufacturer No:
T252B396K015PS
HK JDW NO:
417-T252B396K015PS
Description:
39μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T252B396K015PS
  • Tolerance
    10%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    250mA
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    12.04mm