  • T330D476K025AS
T330D476K025AS
advertisement
Manufacturer No:
T330D476K025AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T330D476K025AS
Package:
Radial
Datasheet:
T330D476K025AS
Purchasing and Inquiry
T330D476K025AS Overview
T330D476K025AS Features
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T330D476K025AS Applications
There are a lot of KEMET T330D476K025AS applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • General purpose
  • ABS
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T330D476K025AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.195W 15.24mmx4.95mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    4.95mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    10μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    4.95mm
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.91mm
  • Length
    15.24mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C