  • T340A335M016AT
T340A335M016AT
advertisement
Manufacturer No:
T340A335M016AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T340A335M016AT
Package:
Molded
Datasheet:
T340A335M016AT
Purchasing and Inquiry
T340A335M016AT Overview
T340A335M016AT Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T340A335M016AT Applications
There are a lot of KEMET T340A335M016AT applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T340A335M016AT
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Depth
    4.2mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.7mm