  • T340D156K035AS
T340D156K035AS
advertisement
Manufacturer No:
T340D156K035AS
HK JDW NO:
417-T340D156K035AS
Datasheet:
T340D156K035AS
Purchasing and Inquiry
T340D156K035AS Overview
This resistor has a resistance of 1.6Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T340D156K035AS Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T340D156K035AS Applications
There are a lot of KEMET T340D156K035AS applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T340D156K035AS
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Radial
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4829
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    5μA
  • Height
    7.3mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    12.3mm