  • T353A105K035AT
T353A105K035AT
advertisement
Manufacturer No:
T353A105K035AT
HK JDW NO:
417-T353A105K035AT
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T353A105K035AT
Purchasing and Inquiry
T353A105K035AT Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 8Ohm.This capacitor leaks current 500nA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 3 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.03.
T353A105K035AT Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
T353A105K035AT Applications
There are a lot of KEMET T353A105K035AT applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • ABS
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T353A105K035AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T353, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm