  • T356A155M016AS
T356A155M016AS
advertisement
Manufacturer No:
T356A155M016AS
HK JDW NO:
417-T356A155M016AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1.5μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T356A155M016AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %
  • ESR
    10000 mΩ
  • Height
    8.6mm
  • Length
    4.5mm