  • T356A475M006AS
T356A475M006AS
advertisement
Manufacturer No:
T356A475M006AS
HK JDW NO:
417-T356A475M006AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T356A475M006AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %
  • ESR
    10000 mΩ
  • Height
    8.6mm