  • T356G686K006AS
T356G686K006AS
advertisement
Manufacturer No:
T356G686K006AS
HK JDW NO:
417-T356G686K006AS
Datasheet:
Description:
68μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 3.3μA Bulk Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
T356G686K006AS
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T356, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    3.3μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    G
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm