  • T356K686M016AT
T356K686M016AT
advertisement
Manufacturer No:
T356K686M016AT
HK JDW NO:
417-T356K686M016AT
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
68μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0082mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T356K686M016AT
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0082mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • ESR
    1000 mΩ
  • Height
    15.5mm
  • Length
    8.9mm