  • T368C106K050AS
T368C106K050AS
advertisement
Manufacturer No:
T368C106K050AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T368C106K050AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
10μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.004mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T368C106K050AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    4025
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Tan Delta
    0.06
  • ESR
    1600 mΩ
  • Height
    13.21mm
  • Length
    10.16mm