  • T409E105K050BC
T409E105K050BC
advertisement
Manufacturer No:
T409E105K050BC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T409E105K050BC
Package:
E
Datasheet:
Description:
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Tape & Reel E
Step5Bar-code shipping tag
T409E105K050BC
  • Package / Case
    E
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.54mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm