  • T40HFL10S02
T40HFL10S02
advertisement
Manufacturer No:
T40HFL10S02
HK JDW NO:
884-T40HFL10S02
Package:
D-55 T-Module
Datasheet:
T40HFL10S02
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 100μA @ 100V Bulk D-55 T-Module Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
T40HFL10S02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-55 T-Module
  • Supplier Device Package
    D-55
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Forward Current
    40A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500A