  • T491A105K035AT
T491A105K035AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A105K035AT
HK JDW NO:
417-T491A105K035AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491A105K035AT Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 100mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 7Ohm in this case.This capacitor leaks 500nA current.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 4 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
T491A105K035AT Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T491A105K035AT Applications
There are a lot of KEMET T491A105K035AT applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T491A105K035AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    100mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm