  • T491A105M016AT7280
T491A105M016AT7280
advertisement
Manufacturer No:
T491A105M016AT7280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491A105M016AT7280
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491A105M016AT7280 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 10Ohm, also referred to as internal resistance.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 4 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.04.
T491A105M016AT7280 Features
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T491A105M016AT7280 Applications
There are a lot of KEMET T491A105M016AT7280 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491A105M016AT7280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm