  • T491A105M035AH
T491A105M035AH
advertisement
Manufacturer No:
T491A105M035AH
HK JDW NO:
417-T491A105M035AH
Package:
Molded
Datasheet:
T491A105M035AH
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 7.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T491A105M035AH
    Select All
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Height
    1.6mm