  • T491A225K025AT
T491A225K025AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A225K025AT
HK JDW NO:
417-T491A225K025AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A225K025AT
Purchasing and Inquiry
T491A225K025AT Overview
It is set to 104mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks 600nA current.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.
T491A225K025AT Features
104mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
T491A225K025AT Applications
There are a lot of KEMET T491A225K025AT applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491A225K025AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Ripple Current
    104mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm