  • T491A686K004AT
T491A686K004AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A686K004AT
HK JDW NO:
417-T491A686K004AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
68μF ±10% 4Ohm 2-Termination Polar Tantalum Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491A686K004AT
    12 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Resistance
    4Ohm
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Dissipation Factor
    30 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm