  • T491B105K035AS
T491B105K035AS
advertisement
Manufacturer No:
T491B105K035AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491B105K035AS
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B105K035AS
Purchasing and Inquiry
T491B105K035AS Overview
We set the ripple current of the capacitor to 52mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 4 % represents the power loss caused by AC applied through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.04.
T491B105K035AS Features
52mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T491B105K035AS Applications
There are a lot of KEMET T491B105K035AS applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • ABS
  • Avionics,
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T491B105K035AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    52mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V