  • T491B156K020AT
T491B156K020AT
advertisement
Manufacturer No:
T491B156K020AT
HK JDW NO:
417-T491B156K020AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B156K020AT
Purchasing and Inquiry
T491B156K020AT Overview
We set the ripple current of the capacitor to 82.4mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.5Ohm, also referred to as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.003mA.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T491B156K020AT Features
82.4mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T491B156K020AT Applications
There are a lot of KEMET T491B156K020AT applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Computer
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T491B156K020AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    82.4mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm