  • T491B226M016ZT7280
T491B226M016ZT7280
advertisement
Manufacturer No:
T491B226M016ZT7280
HK JDW NO:
417-T491B226M016ZT7280
Description:
22μF ±20% 2.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491B226M016ZT7280
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    177mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm