  • T491B475K016AS
T491B475K016AS
advertisement
Manufacturer No:
T491B475K016AS
HK JDW NO:
417-T491B475K016AS
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B475K016AS
Purchasing and Inquiry
T491B475K016AS Overview
A ripple current of 62.4mA is set on the capacitor.This resistor has a resistance of 3.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0008mA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T491B475K016AS Features
62.4mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491B475K016AS Applications
There are a lot of KEMET T491B475K016AS applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T491B475K016AS
    Select All
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    62.4mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm