  • T491C156K016AT
T491C156K016AT
advertisement
Manufacturer No:
T491C156K016AT
HK JDW NO:
417-T491C156K016AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491C156K016AT Overview
In this case, 247mA is the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 1.8Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.The leakage current of this capacitor is 2.4μA. The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T491C156K016AT Features
247mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491C156K016AT Applications
There are a lot of KEMET T491C156K016AT applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T491C156K016AT
    12 Weeks
  • Mount
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Ripple Current
    247mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm