  • T491C476K010AG
T491C476K010AG
advertisement
Manufacturer No:
T491C476K010AG
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491C476K010AG
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C476K010AG
Purchasing and Inquiry
T491C476K010AG Overview
There is a ripple current of 121.2mA set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.0047mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
T491C476K010AG Features
121.2mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0047mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T491C476K010AG Applications
There are a lot of KEMET T491C476K010AG applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Computer
  • Industrial
  • ABS
  • General purpose
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
T491C476K010AG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    121.2mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm