  • T491D157M006AT
T491D157M006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491D157M006AT
HK JDW NO:
417-T491D157M006AT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D157M006AT
Purchasing and Inquiry
T491D157M006AT Overview
This resistor has a resistance of 700mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 9μA in this capacitor.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 8 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.08.
T491D157M006AT Features
a leakage current of 9μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T491D157M006AT Applications
There are a lot of KEMET T491D157M006AT applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Consumer
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T491D157M006AT
    12 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm