  • T491V107M006AT
T491V107M006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491V107M006AT
HK JDW NO:
417-T491V107M006AT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491V107M006AT
Description:
100μF ±20% 700mOhm 2-Termination Polar Tantalum 0.0063mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491V107M006AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T491
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm